Наскоро на книжния пазар у нас се появи книгата "Психология на масите и анализ на Аза", автор е д-р Зигмунд Фройд. В изследването прави впечатление, че Фройд навлиза в дълбочина в човешката психика, като осветява сложната мрежа във взаимоотношенията между индивидуалната и колективната психология.
В труда си Фройд препраща съм известни трудове на Густав Льобон, Уилям Магдугъл и Уилфред Тортър, които пишат за тълпата и стадния инстинкт. Той пише тази своя книга през 1921 г. Според него като част от масата индивидът придобива чувство за безкрайна сила, което му позволява да действа според импулсите, които иначе би трябвало да обуздае като отделен индивид. Тези чувства на сила и сигурност позволяват на индивида не само да действа като част от масата, но и да се чувства в безопасност в нея.
Книгата се чете бързо, но не е лошо човек да си води бележки, особено, когато трябва да потърси значението на някои от термините, които ученият използва. Може да се каже, че с този си труд Фройд дава повод и днешният съвременен човек да се замисли върху ролята си, бидейки част от масата.
"Масата създава у индивида впечатлението за неограничена власт и за непреодолима опасност. В определен момент тя замества цялото човешко общество, което е носител на авторитета, от чиито наказания индивидът се бои и заради което си е наложил толкова много ограничения", пише Фройд във своя труд.
Доколко се повлияваме от масата и оставяме ли се да ни водят груповите прищявки и моди? Чувстваме ли се силни и безнаказани, когато говорим в груповия хор и в суматохата от гласове собствения ни глас не е чут? Бихме ли могли да понесем отговорността ако излезем от анонимността на масата и се покажем сами пред света? Можем ли да се опълчим на масата и да не бъдем част от нея?... Все въпроси, които може човек да си зададе при първи прочит на труда на Фройд. Разбира се, може да се открият моменти, с които човек да не бъде съгласен или пък да го провокират да потърси повече знание и да навлезе още по-дълбоко в дебрите на психологията.
Книгата е издадена от издателство "Асеневци" и е на цена от 15 лв. Може все още да бъде открита в книжарниците.
Ангел Карадаков